A kiútról

A pornótól, a szexuális függőségből való szabadulás folyamata egy olyan út, ami egyszerre jelent hatalmas kihívást és igazi örömöt. Férfiként talán az életed egyik legnagyobb küzdelme előtt állsz, ami viszont egy jó dolog! Ez egy olyan cél, amiért megéri harcolni, közben pedig megedződsz és kipróbálttá válsz, valamint megtapasztalhatod, hogy a győzelem Jézusnak, a mi hadvezérünknek az ajándéka. Átélheted azt az Atyai szeretetet, a Szentlélek átformáló erejét, ami igazán gyógyít és megszabadít. Megtapasztalhatod, hogy bármit is csinálsz, Isten szeret. Az ellenség stratégiájának egyik legfontosabb eleme, hogy ebben megpróbál elbizonytalanítani. De ez nem változtat azon a megingathatatlan tényen, hogy Isten már születésed előtt szeretett, egész életedben szeretett, most is szeret ahol vagy és mindig is szeretni fog. Ez a szeretet az, ami miatt segíteni akar neked, hogy átélhesd a szabadulást örömét.

„Te vagy oltalmam, te mentesz meg a veszedelemtől. Körülveszel engem a szabadulás örömével.”


Nem vagy egyedül

Fontos, hogy tudd és érezd nem vagy egyedül!
Első és legfontosabb, hogy bárhol is vagy, bármit is csinálsz, Jézus Veled van, ahogy megígérte:

„Íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.”

Bármikor, bármilyen állapotban mehetsz hozzá. Jézus azt mondta, hogy „Nem az egészségeseknek van szükségük orvosra, hanem a betegeknek.” Amikor a legmélyebben vagy, akkor van Rá a legnagyobb szükséged. Ő ezt komolyan gondolja, és azt szeretné, hogy Te is tudd, hogy élj a lehetőséggel. Az ellenség azt szeretné, hogy a bűntudatod visszatartson attól, hogy Istenhez fordulsz. De ő vár téged, mint ahogyan a tékozló fiút várta az apja. Úgy ahogy volt, mocskosan. Nem azt mondta, hogy előbb fürödj le, öltözz át aztán majd beszélünk, hanem amint közeledett a fiú felé, elé rohant és átölelte, úgy, ahogy volt. A bűntudatod fájdalmat okoz. Ezzel a fájdalommal két irányba mehetsz, vagy Istenhez megtapasztalni a megbocsátó szeretetét, vagy próbálod továbbra is tompítani egy újabb visszaeséssel a pornóba. Ami által csak folytatod az ördögi körforgást…
Ne feledd:

"Ne félj, mert megváltottalak, neveden szólítottalak, enyém vagy!"

A problémáddal, még ha teljesen egyedi lenne is, akkor is fordulhatnál Istenhez. Vannak olyan helyzetek, amikről úgy gondoljuk, hogy ezt más ember egyszerűen nem érthetné meg. A pornófüggőség viszont – sajnos – nem egy ritka, egyedi probléma. Rendkívül sokan küzdenek vele. Keresztények is. Ezzel pedig egyáltalán nem azt akarom mondani, hogy akkor nem is olyan nagy dolog. A pusztítás, amit végezni tud döbbenetes. Viszont fontos, hogy tudd, minden bizonnyal nem egy egyedi különleges eset az ahol vagy, mások is küzdenek. Az elszigetelődés helyett pedig a közös küzdelem erőt adhat a harchoz. Nem kicsi a tét. A saját életed mellett a keresztény egyház számára és a jövő generációk számára sem.


Az agy

Nagyon fontos látni, hogy a szexuális függőségnek, a pornófüggőségnek nem csupán lelki, szellemi, erkölcsi összetevői vannak, hanem létezik egy valóságos fizikai, biológiai oldala is. Az 1960-as, 70-es években kezdtek rájönni a tudósok, hogy az agyunk egy nagyon is változásra képes szerv. A „neuroplaszticitás” azt jelenti, hogy a tevékenységeink hatással vannak az agyunk „huzalozására”. Ebből adódóan pornó fogyasztás során olyan idegpályák épülnek ki, amik egyre erősebbek. Az agyunk megtanulja, ha stressz vagy fájdalom ér bennünket, akkor mi az a menekülési mechanizmus, ami leghatékonyabbnak tűnik: nevezetesen a pornó. Utána, viszont ha úgy érezzük, hogy nem kellett volna ilyet tennünk, ezért jön a bűntudat. Amire az újabb „megoldás”: megint pornó... Ez egy ördögi körforgás, ami egyre erősebb tényleges függőséget okoz. Ugyanez egyébként a háttere a szer függőségeknek is (alkohol, drogok, stb). Tudományos kutatások kimutatták, hogy a pornófüggőség agyi hatásai a heroin függőséghez hasonlóak! (Ezért nem lehet, annyival elintézni a pornóból való szabadulást – mint, ahogyan a heroinról való leszokást sem – hogy csak azt a „jó tanácsot” adjuk: „miért nem hagyod egyszerűen abba, ha tudod, hogy nem jó neked”…)
A jó hír viszont, hogy idővel az agyunk képes ezeket a „rossz beidegződéseket” is megváltoztatni. Fontos, viszont, hogy tudjuk, ez nem megy egyik napról a másikra. Jellemzően egy 3 -5 éves folyamatról beszélünk.
Addig is elengedhetetlen viszont megismerni, hogy mik azok a helyzetek, illetve állapotok, amikben nagyobb a visszaesés kockázata (pl. kimerültség, stressz, mérgesség, éhség, fáradtság, egyedüllét, bűntudat, stb) 


Örökség

A szexualitásunk hatással van a közvetlen és távoli környezetünkre. Isten a szexet a házastársak közötti örömforrásnak, ragasztónak teremtette. Azt akarja, hogy ezt az örömöt minél teljesebben át tudjuk élni. Nem kissebbet állított, mint, hogy az emberi kapcsolatok közül az az ideális kapcsolat, amit a házastárak közé tervezet hasonlít a legjobban arra a kapcsolatra, ami közte és az egyháza között van. Egy olyan boldog házasság, amiben azzal az igazi örömmel tudjuk megélni a szexualitást, amit Isten szán nekünk, nagyon sokat tud adni mind a gyerekeink, a következő generációk, mind pedig a környezetünk számára.
A szexuális megkötözöttségnek, függőségnek a pusztító hatása szintén nem áll meg az egyén szintjén. A közvetlen környezetünkben a jelenlegi vagy jövőbeli társra, házastársra, a gyerekekre szintén hatással van. Másrészről a függőségünk által teremtett keresletet kihasználó szex ipar, a benne dolgozó emberek tömegeinek az életét teszi tönkre.
Egy olyan világban élünk, ahol a pornógráf tartalom elképesztően könnyen hozzáférhető mindenki, beleértve a gyerekek számára is.
A kérdés, hogy milyen példát mutatunk, milyen örökséget akarunk hátra hagyni?