Taktikai tanácsok

Visszaesési mechanizmusok megértése: Próbáld megfigyelni, hogy mik azok a körülmények, amik a pornónézéssel nálad összefüggésbe hozhatók. Például: bizonyos napszak, kedély állapot, konkrét hely, valamilyen esemény stb. Érdemes lehet ezeket feljegyezni, hogy utólag ki tudd elemezni. Amikor jobban látod, hogy jellemzően milyen helyzetekben szoktál pornót nézni, utána meg tudsz mindent tenni, hogy lehetőség szerint egy időre elkerüld ezeket a helyzeteket. (Hasznos lehet például a szoba átrendezése is, hogy felszámold azt a helyet ahol általában pornót néztél, stb)
Azt is fontos tudni, hogy miután pornót néztél általában van egy követő időszak, amikor különösen erősen rájön az emberre a kísértés, hogy újra pornót nézzen.

Szabadulj meg az összes pornódtól: bár a mai online világban önmagában ez még nem elég, de fontos, hogy szabadulj meg az összes pornótól a házban: nyomtatott anyagok, letöltött tartalmak, internetes könyvjelzők, stb

Internetes tartalom szűrése: keress olyan tartalomszűrő megoldásokat, amik lehetőség szerint lefedik az összes eszközödet (számítógép, tablet, telefon, stb). (Vannak letölthető akár ingyenes, de fizetős megoldások is, OpenDNS, stb) Állíts be magadnak úgy a szűrést, hogy tiltson minden felnőtt tartalmat. A lényeg, hogy hideg fejjel előre megnehezítsd a saját dolgod, arra az alkalomra, amikor impulzívan akarnál majd cselekedni. Semmiképp ne használj olyan jelszót, amit fejből megjegyzel. Akár add oda a jelszót egy megbízható ismerősödnek vagy tartsd az otthonodtól eltérő helyen.

Képezd magad a témában: megbízható forrásokból próbálj meg minél több információt begyűjteni a pornó hatásának megértéséről, a leszokás folyamatáról, illetve arról, hogy milyen egy tiszta, ideális szexualitás. Lehet, hogy ebben a pillanatban akár még messze állsz tőle, de fontos, hogy lásd hova lehetne eljutni a jövőben, mi az amitől a pornó megfoszthat

Felkészülés a kísértésre: amellett, hogy megpróbálod elkerülni az olyan helyzeteket, ahol kísértésbe esel, készülj tudatosan, hogy miként tudod kezelni azokat a helyzeteket, amikor úgy érzed, mindenképp pornót kell nézned. Pl. Menj el sétálni, edzeni, hívj fel valakit. De az is hasznos lehet, ha úgy érzed, hogy az agyad mindenképp a szexualitás körül forog, hogy ilyenkor, a szexualitás témájában korábban kiválasztott tiszta forrásból származó anyagokat olvasol, nézel (pl. könyv, film, tanítás). Például ilyenek lehetnek, amik a pornó káros hatásaival foglalkoznak vagy azzal, hogy pl. hogy egy házasságban mekkora örömöt is jelent a szexualitás.

Túlélőkészlet: Készíthetsz „túlélőkészletet”: annak/azoknak a fényképe, akiknek fájdalmat okozol ezzel, akikért érdemes küzdeni. Írd le magadnak, hogy eddig milyen hatással volt rád a pornó. Írd le, hogy miért szeretnél szakítani vele.

Reboot, „újraindítás”: népszerű kifejezés internetes fórumokon azok körében, akik rájöttek, hogy a pornó milyen negatív hatással van az életükre. A „reboot” lényege: két hónap „PMO” – Porn (pornó), Masturbation (önkielégítés), Orgasm (orgazmus) mentes lét. Ha egyszer is visszaesel, újból indul a 2 hónap. Sokan a 2 hónap után is folytatják. (Egyedülállóként persze egyszerűbben kivitelezhető. Ha házasságban élsz, akkor az adott élethelyzethez kell igazítani az „orgazmus” mentes részt, nyilván az nem jó megoldás, hogy hirtelen megvonod a házastársadtól a szexet.) Fontos, hogy a „reboot”-ra a tested reagálni fog. Lehetnek neki pozitív mellékhatásai, mint pl. energia szint növekedése. Illetve teljesen normális, ha átmenetileg kellemetlenebb hatásokat is észlelsz pl. kényelmetlen érzés, éjszakai magömlés, átmeneti libidó csökkenés („szexhalál”). Ezektől megijedve az agy gyorsan vissza akar rohanni a pornóhoz, „csak, hogy megnézzük” minden rendben van-e… Ne engedj, ezzel tönkreteszed az eddigi eredményeket!

Az igazság a „csak most még egyszer”-ről: Fontos, hogy küzdj a visszaesés ellen, miközben az agyad majd azzal próbál érvelni, hogy „csak még 1 pornónézés nem olyan nagy dolog”. A valóságban viszont hónapok/évek munkáját teheti tönkre, illetve „csak még egy” pornónézések hullámát indítja el. Az a csata, amiben éppen a „csak még egy” kísértés ellen küzdesz döntő jelentőségű!

Mondd el a házastársadnak (a megfelelő időben): ha házasságban élsz, valószínűleg beszélned kell mindenképpen erről a küzdelmedről a házastársaddal is. Szakemberek viszont azt javasolják, hogy ne azonnal mondd el, hanem akkor miután 6 hónapja teljesen „tiszta” vagy. Ennek az az oka, hogy visszaesés esetén minden visszaesésnél „újra-traumatizálod” a társad. Szintén nem kell minden esetben a későbbiekben sem minden egyes kísértést az összes részletig elmondani. Viszont maga a küzdelem egy nagy dolog az életedben, a házasság pedig pont arról szól, hogy megosztjuk egymással az életünket.

Felelősség vállalása: A kísértés nem a Te felelősséged, az önmagában nem bűn. Viszont azt, hogy mit kezdesz vele Rajtad áll, a Te felelősséged. Ha az utcán megpillantasz egy lengén öltözött nőt, ott onnantól a Te felelősséged, hogy elnézel vagy hosszabban rajta tartod a szemed. A „2. nézés” az, ami az első lépés a rossz irányba. Jézus azt mondta, aki kívánsággal tekint egy asszonyra már paráznaságot követett el vele a szívében. Az interneten felbukkanó kísértések sem különböznek az utcán felmerülőktől. Mit teszel, ha véletlenül szembe jön veled egy olyan kép, link vagy tartalom, amiről érzed, hogy nem tiszta kívánságokat ébreszthet benned? Mindig van választási lehetőséged! Egy nagyon fontos döntés, hogy megteszed-e az első kattintást. Hidd el, ott érdemes megállni.
Pál a Korintusiakhoz írott levelében arra bíztat, hogy „kerüljétek a paráznaságot”, az angol fordítás szerint „meneküljetek előle”! Elindulsz-e az interneten egy olyan irányba, amiről akár csak sejted is, hogy kísértésbe fog vinni?

Elszámoltathatóság: Ha találsz olyan megbízható embert a környezetedben, akivel tudsz a küzdelmedről beszélni, hasznos lehet, hogy „elszámoltathatóvá” teszed magad, vagyis felhatalmazást adsz neki, hogy rákérdezzen rendszeresen. Ennek támogatására vannak technikai/szoftveres megoldások is. (Nem feltétlen szerencsés, hogy ez a házastársad legyen, különösen az elején)

Harcostárs / csoport keresése: Ha találsz olyan megbízható embert a környezetedben, aki ezzel küzd vagy küzdött nagyszerű dolog erről beszélni, közösen küzdeni. Segíthet az „elszámoltathatóság”- ahol rendszeresen beszámolsz, vagy beszámoltok egymásnak, hogy milyen sikerek, esetleg visszaesések vannak a pornó elleni harcban. (Ha viszont esetleg a gyülekezetben valaki / lelkész egyelőre nem érti miről van szó, annyival elintézi, hogy „ne ess bűnbe és kész”, akkor azt se vedd magadra, sajnos ebben a témában még sok embernél kevés az információ.)

Visszaesés: Ha elbuksz és visszaesel, ne add fel, nincs vége, érdemes küzdened! Ami pedig még fontosabb, ahogy János írja: „ezt azért írom nektek, hogy ne vétkezzetek; ha pedig vétkezik valaki, van pártfogónk az Atyánál: az igaz Jézus Krisztus, mert ő engesztelő áldozat a mi bűneinkért; de nemcsak a mienkért, hanem az egész világ bűnéért is.”